İkna Teknikleri

Lal Kavcar | 14.12.2020

Yatırım Maliyeti Nedir?

En basit haliyle yatırım maliyetleri, şirkette kalıcı olarak kalacak malzeme ve demirbaşların maliyetlerini ifade eder ve bu maliyetler ancak bir şirket açılarak yapılabilir. Diğer bir deyişle, işin başında harcanan sermaye miktarını yatırım maliyeti olarak hesaplamak denebilir.

Yatırım maliyeti, yapılan işe, sektöre, ülke koşullarına, mevcut insan kaynağına göre farklılıklar gösterir. Doğal olarak yatırım maliyeti için net bir hesaplama yapmak mümkün olmamaktadır. Ekonomi koşullarına, döviz ve yerel para birimlerine doğrudan da endeksli olması yatırım maliyetinin net olarak hesaplanamamasının etkenlerinden biridir. Yapılacak iş ile ilgili makine ve aletler ithal olarak da gelebildiği için mevcut döviz kurları uzun vadede kâr/zarar hesaplamalarında yatırım maliyetine pozitif ya da negatif olarak yansıyabilmektedir.

Yatırım Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Yatırım maliyetlerini hesaplamak için alanında uzman profesyoneller tarafından formüle edilen, belirli yöntem ve teknikler çerçevesinde bazı formüller ve hesaplamalar bulunmaktadır. Ancak bu formüller basit formüller olmamakla birlikte, konuyu kavramak için epey çaba gösterilmesi gerekir. Bu bölümde yatırım maliyeti ile ilgili bilgilere yer vereceğiz. Çünkü yatırımcı olarak bu projeleri anlamak daha faydalı olacaktır.

Ana Yatırım Projeleri Şunlardır

İlgili iş federasyonuna kayıt ücreti

Şirket kuruluş maliyeti (şirket türüne, anonim, sınırlı ve kişiye göre değişir)

Kitap sertifika ücreti

Mekanik ekipman (imalatçı firma için) ve ilgili kurulum maliyetleri satın alın

Açıldığında belediyeye ödenen harçlar Reklam ve tabela tanıtım maliyetleri

Bilgisayarlar, faks makineleri

Yazıcılar gibi ofis ekipmanları

Masa ve sandalye gibi eşyalar

Araştırma ve proje giderleri

Danışmanlık hizmeti alırsanız, danışmanlık ücretleri

Yıllık olarak ödenirse, kira temel yatırım maliyetidir.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Yukarıdaki yatırım maliyetleri genellikle her şirket için ortak giderlerdir. Bu noktada özel mülk satın almak istiyorsanız gayrimenkul satın alma maliyetleri de rol oynayacaktır. Yatırım maliyeti hesaplanırken, maliyet iki farklı değerden (yani en yüksek ve en düşük ölçek) hesaplanmalı ve çeşitli riskler göz önünde bulundurulmalıdır.

Gerçek yatırım nesneleri gayrimenkul yatırımı, sabit varlıklar, rezervler, araştırma ve geliştirme, varlıklar ve çalışan eğitimidir. Çalışan eğitimi de bir yatırım maliyetidir.