smed Eğitimi

SMED Eğitimi – Ayar Süresi Kısaltma (Single Minute Exchange of Die) anlamına gelmektedir. SMED – Ayar Süresi Kısaltma, üretim proseslerinde meydana gelen kayıpların minimize edilmesi için kullanılan bir çok Yalın Üretim Aracından biridir.  Çalışan bir üründen etkin ve hızlı bir şekilde bir başka ürüne geçmenin yoludur. SMED uygulanan proseslerde ürünler arasında hızlı geçiş,  lot miktarlarının minimize olmasını ve akışın sadeleşmesini sağlar.

SMED – Ayar Süresi Kısaltma kavramı ilk olarak 1960’ların başlarında Shigeo Shingo tarafından Toyota fabrikasında body hattında oluşan darboğazın iyileştirilmesi ile ortaya çıkmıştır.

SMED ile sağlanan iyileştirme oranları, birçok uretim tesisinde öngörülen yatırımları gereksiz hale getirme başarısı sağlamıştır. Ayrıca SMED yeteneğini kazanmış firmaların ara stokları düşer, işletme sermayesi ihtiyacı azalır, müşteri taleplerine esnek ve hızlı cevap verebilecek kabiliyete erişerek rekabet gücü artar.   

Ayar süresinin ürün başına maliyeti sipariş miktarıyla ters orantılıdır. Sipariş miktarı azaldıkça ayar süresinin katkısı artar. Dolayısıyla esnek üretim sistemlerinde SMED vazgeçilmez bir Yalın Üretim aracıdır. Ayar sürelerinin ürün başına etkisini aşağıdaki örneklerden anlayabiliriz.

Ayar SüresiSipariş MiktarıÇevrim ZamanıOperasyon ZamanıAyar süresinin 1 ürüne olan maliyeti
4 saat1001 dk340 dk%71
4 saat10001 dk1.240 dk%19
4 saat100001 dk10.240 dk%2

SMED ile sağlanan %50 İyileştirme ile;

Ayar SüresiSipariş MiktarıÇevrim ZamanıOperasyon ZamanıAyar süresinin 1 ürüne olan maliyeti
2 saat1001 dk220 dk%54
2 saat10001 dk1.120 dk%11
2 saat100001 dk10.120 dk%1

SMED Eğitimi’ nde amaç; yalın üretim düşüncesine hakim, SMED sürecine liderlik yapabilecek uzmanlar yetiştirmek olacaktır. 

smed Eğitim içeriği

 • Önce-Sonra Kaizen’i (Uygulama)
 • Kobetsu Kaizen
 • Gemba Kaizen
 • Heijunka
 • Kanban
 • Jidoka / Poka-Yoke / Error Proof
 • Proje Seçimi
 • SMED Adımları (Uygulama)
 • İş Etüdü
 • Operasyonel İyileştirmeler
 • Sürdürülebilirlik

BU EĞİTİME KİMLER KATILMALI?

Üretim Mühendisleri ve Süreç Mühendisleri

Üretim süreçlerini optimize etmek, geçiş sürelerini azaltmak ve esnekliği artırmak isteyen mühendisler için SMED eğitimi faydalıdır.

Üretim ve Operasyon Yöneticileri

Üretim hatlarında geçiş sürelerini ve kesintileri azaltarak verimliliği artırmak isteyen yöneticiler için SMED eğitimi önemlidir.

Bakım Teknisyenleri ve Mühendisleri

Üretim ekipmanlarının bakımı ve kurulum geçişlerinde görev alan bakım teknisyenleri, SMED eğitimi ile hızlı ve etkili kurulum yöntemlerini öğrenebilirler.

Kalite Kontrol ve Kalite Güvence Uzmanları

Üretim sürecinde duruşları ve sapmaları azaltarak kaliteyi artırmak için SMED eğitimi alarak hızlı değişim yöntemlerini öğrenebilirler.

Yalın Üretim Uzmanları ve Süreç İyileştirme Uzmanları

Üretimde verimliliği artırmak ve sürekli iyileştirme projeleri gerçekleştirmek isteyen kişiler, SMED eğitimi ile süreç optimizasyonunu sağlayabilirler.

Proje Yöneticileri ve Süpervizörler

Üretim hatlarında değişim projeleri yürüten veya geçiş sürelerini azaltmakla ilgilenen yöneticiler için SMED eğitimi faydalı olabilir.

Tedarik Zinciri ve Lojistik Uzmanları

Malzeme akışını ve tedarik zinciri süreçlerini hızlandırmak için SMED eğitimi alarak esnekliği artırabilirler.

Genel Bilgiler

Eğitim Süresi

1 gün

Sertifikalandırma

Eğitim sonrasında yapılacak olan değerlendirme sınavında 100 üzerinden 80 ve üzeri puan olan katılımcılar “Gemba Akademi & Gemba Training Center Başarı Sertifikası” almaya hak kazanacaklardır. Yeterli puan alamayan adaylara ise Katılım Sertifikası” verilecektir.