Zihin Haritalama Eğitimi

Tony Buzan tarafından geliştirilmiş olan, beyni bütün kapasitesiyle kullanmayı hedefleyen güçlü bir grafik tekniktir.

Zihin Haritalama, fikirlerin kağıda aktarılması için geliştirilmiş olan bir sistemdir Uygulama süreci oldukça basit olan bu teknik, özel bir öğrenme güçlüğü olmayan, okuma yazma bilen her yaştan, herkese öğretilebilir.Zihin Haritalama Tekniği, sağ ve sol yarı kürelerin işleyiş süreçlerini birlikte ele almayı ve bütünleştirmeyi temel almaktadır.

Zihin Haritası tekniği kullanılırken, kişi fikirleri kayıt etmede sadece kelimeleri değil, sembolleri de kullanır. Böylece, kelime ve sembollerin birlikte kullanımı beynin her iki yarıküresini de faaliyete geçirir.Kronik hale gelmiş problemlerin kök neden analizinde ve çözümünde etkili sonuçlar alınabilen teknik ekip çalışmasına yatkın ve teşvik edici bir uygulamadır. Bu eğitimde amaç; katılımcıların farklı kullanım alanları için etkin bir araç olan zihin haritalama tekniğini kullanabilecek ve ekibine kullandırabilecek yetkinliğe ulaşması olacaktır.

zihin haritalama Eğitim içeriği

 • Zihin Haritalama ile Not Alma 
 • Zihin Haritalama ile Karar Alma 
 • Zihin Haritalama ile Yaratıcı Düşünme
 • Zihin Haritalama ile Problem Çözme
  • Problem, Hata, Kusur Kavramları
  • Proses Akışı (Uygulama)
  • Varyasyon (Değişkenlik), Semptom nedir?
  • Kök Neden Analizi (Uygulama)

BU EĞİTİME KİMLER KATILMALI?

Proje Yöneticileri

Proje planlama, görevlerin düzenlenmesi ve ekip içi iletişim için zihin haritalama tekniğini kullanarak projelerini daha etkin bir şekilde yönetebilirler.

İş Analistleri

Karmaşık iş süreçlerini analiz etmek ve fikirleri görsel bir şekilde düzenlemek için zihin haritalama eğitimi alarak veri analizi becerilerini geliştirebilirler.

Eğitimciler ve Akademisyenler

Öğrencilerle bilgi paylaşımını kolaylaştırmak ve dersleri daha etkileşimli hale getirmek için zihin haritalama eğitimi alarak öğretim yöntemlerini çeşitlendirebilirler.

Yaratıcı Düşünce Uzmanları ve Yazarlar

Yeni fikirler oluşturmak, yazı planlamak ve yaratıcı düşünce süreçlerini organize etmek için zihin haritalama tekniğini kullanabilirler.

İş Geliştirme Uzmanları ve Stratejik Planlamacılar

Şirketlerin iş geliştirme süreçlerinde ve stratejik planlama çalışmalarında zihin haritalama eğitimi alarak fikirleri daha etkili bir şekilde organize edebilirler.

Ürün Tasarımcıları ve Mühendisler

Ürün tasarımı ve mühendislik projelerinde fikirleri ve çözümleri görsel olarak düzenlemek için zihin haritalama eğitimi alarak daha yenilikçi yaklaşımlar geliştirebilirler.

Yalın Üretim Uzmanları ve Süreç İyileştirme Uzmanları

Süreç iyileştirme projelerinde beyin fırtınası yapmak ve fikirleri organize etmek için zihin haritalama tekniğini kullanabilirler.

Genel Bilgiler

Eğitim Süresi

2 gün

Sertifikalandırma

Eğitim sonrasında yapılacak olan değerlendirme sınavında 100 üzerinden 80 ve üzeri puan olan katılımcılar “Gemba Akademi & Gemba Training Center Başarı Sertifikası” almaya hak kazanacaklardır. Yeterli puan alamayan adaylara ise Katılım Sertifikası” verilecektir.