ISO 9001 Eğitimi

ISO 9001’i ifade edersek… 

Uluslararası Standardizasyon Organizasyonu olan  ISO tarafından geliştirilen ve en son 2015 yılında güncellenen ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, 2008 yıllından sonrası senede ortalama 1 000 000 sertifikalandırma çalışmasıyla yine en çok tercih edilen yönetim sistemi standart  olma özelliğini sürdürüyor.

Şirketler neden ISO 9001 Eğitimi :2015 diyor, bakkallardan holdinglere kadar kurum ve kuruluşlar sürekli ISO 9001 Eğitimi ‘ne yönleniyor, sadece pazarda mutlak başarı ve uzun süreli var olmak için olabilir mi ?

Basit iki örnek verelim.. bir marketten alışveriş yaptığınızda, hangi ürünü nerede bulacağınızı bir bakışta anlayabilirsiniz, ve hatta son kullanım tarihine riayet edildiğine, tarih geçmiş ise muhatap bulabileceğinizi bilirsiniz. Veya bir hastaneye gittiğinizde standart bir bekleme süresi, yeri ve ilgili bulursunuz. Oysa ki yukarıda ifade edilenler ne marketin, nede hastanenin temel ürün/hizmet sunma zorunluluğunda değildir. Market size satın alacağınız malzemeyi, hastane tedavi hizmeti verir.

Anlaşılıyor ki  müşterinin, ürünü veya hizmeti almadan önce de beklentileri varmış, ve hatta aldıktan sonra bile hala devam eden beklentiler var.

İşte beklentilere cevap, yani memnuniyet ISO 9001 Eğitimi temel hedefidir. Bu sebeple yaygınlaşmaya devam ediyor, edecekde.

ISO 9001 Eğitimi ‘nin uluslararası seviyede kabul görmesinin diğer bir sebebi de şirket faaliyetlerine odaklı ve hatta üzerindedir  ama yine de proses odaklıdır. ISO 9001,  kurum ve kuruluşlara, talepleri nasıl yerine getireceğini formülünü verir, Hangi ülkede, kıtada, branşta olduğuna bakmaksızın ISO 9001 Eğitimi ‘ne %100 uyum talep eder.

Yani çinden, ISO 9001 Eğitimi sertifikalı bir şirketten ürün almak istediğinizde bile biliyorsunuz ki

o ürün planlanmış bir kaliteyle üretilir ve 6 zorunlu görev yöntemlerinden olan Düzeltme önleme tedbirleriyle ele alınmıştır.

Günümüz koşullarında bilgiye ulaşmanın bu kadar kolay olduğu , teknoloji ve iletişimin bu kadar geliştiği; Müşterinin artık daha bilinçli olduğu  dolayısı ile  müşteri beklentilerinin en üst seviyeye ulaştığı göz önüne alındığında bu rekabet ortamında yarışın içinde kalabilmek için artık müşteri beklentilerini karşılamak yeterli olmamakta müşteri beklentilerini aşmak gerekmektedir.

Bu nedenle tasarımdan üretim, pazarlama ve satış sonrası hizmetlere kadar tüm aşamaları kapsayan ve sürekli iyileşmeyi/ gelişmeyi hedefleyen ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi’nin uygulanması olmazsa olmaz bir hal almıştır.

ISO 9001 Eğitimi :2015 Kalite Yönetim Sistemi, müşteri beklentilerini tatmin ederek müşteri memnuniyetinin artırılmasını öngören uluslarası kabul gören  bir kalite yönetimi sistemi biçimidir.

ISO 9001 Eğitimi :2015 KY Standardın amacı öncelikle olası bir hatayı önlemek ardından azaltmaktır. Risk analizleri ile tehditleri fırsatlara dönüştürülmesi avantajına sahiptir. Sanılanın aksine standart bizzat ürün veya hizmet kalitesiyle değil yönetim sisteminin kalitesiyle ilgilidir. Sizlere neyi nasıl yapacağınızı değil ne yapmanız gerektiğini göstermektedir.

Kullanım Alanları

Kuruluşun organizasyonel yapısı

Müşterileri memnuniyeti

Süreçlerin etkin yönetimi,

İç denetimler

Ürün tasarımı

Satın almadan satışa kadar pek çok noktada kullanılmaktadır.

Kimler için Uygundur?

ISO 9001’in  şartları geneldir, ölçek veya ürün/hizmet fark etmeksizin her sektör için uygulanabilir. Bu sebeple sürekli iyileştirmeyi hedefleyen  etkin bir Kalite Yönetim Sistemi oluşturmak isteyen tüm kuruluşlarca uygulanabilir

ISO 9001 Eğitimi Kalite Yönetimi

Sağlayacağı Avantajlart;

 • Maddi tasarrufu yapmak
 • Karı artırmak
 • Daha çok iş kazanmak
 • Daha çok sayıda müşteriyi memnun edebilmek

Dış Yararları;

 • Kuruluşun prestijinin artması
 • Müşteri memnuniyetinin artması
 • Müşteri hacminin artması
 • Rekabet gücünün artması,
 • Daha iyi tedarikçi ilişkileri

 İç Yararlar:

 • Kurum kültüründe olumlu değişim,
 • Kalite bilincinin oluşması,
 • Daha iyi bir dokümantasyon ve takip kolaylığı
 • Standardizasyon ve tutarlılık,
 • Maliyetlerin azaltılması

Günümüzde çok sayıda müşteri tarafından istenen bu belge kısa vadede  pazar avantajı sağlarken uzun vadede ise kuruluşunuza  sürekli iyileştirme prensibi kazandırır.,

Eğitim sayfamız için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir