Performans Yönetimi

Önemli bir başarı elde etmek için doğru hedefler ve doğru planlama yapmak gerekir. Şirketler doğru yetenekleri keşfederek doğru çalışma ve teknikleri ile verimliliklerini arttırabilirler. Bazı şirketler de tam tersine bulmuş oldukları yetenekleri doğru şekilde yönlendirme yapmadığı için ellerinden kaçırabilmektedir. İnsan kaynaklarının görevleri performans kurulumunun etkin çalışabilmesi ve şirketin başarısına başarı katmasıdır. Başarı içinde bu etkinlik son derece önemli olmuştur.

Nedir?

Değerlendirme kanallarıyla elde edilen veriler iş yapanların iş süreçlerinde sürekli takibin gerçekleştirilmesi ve aksiyomlarının planının yapılması performans yönetimi yaklaşımıdır. Değerlendirilme aşamasında yetkinlik ve hedef ölçümlemesini sağlayan performans yönetimi ölçümlenmiş olan verilerin hızlı bir şekilde kullanılmasını sağlar. İş yöneticileri tarafından geri bildirim verilmesi iş yapanların gelişimine destek sağlamaktadır. Hedef baz alınarak değerlendirilme yapılması personel belirlenmesinde ölçümleme ve takip etme gibi süreçlerden oluşur. İşletme sahipleri en çok bunu tercih etmektedir. Tek başına yetkinlik baz alınarak modelle beraber uygulanabilir.

Neden Yapılır?

Her zaman belirli hedeflere ulaşmak isteyen şirketler hedeflere götürecek çalışanları ile birlikte organize olarak herkes kendi sorumluluğunu yerine getirecek şekilde ekip olarak birlikte çalışırlar. Farklı farklı işler bir araya toplanılarak bütün oluşturulur daha sonra da hepsinin birbiri arasındaki hedefler belirlenerek başarı kriterleri dağılımı yapılır. Bireysel olanı küçük ekipler, küçük ekiplerdeki işlerde büyük ekiplere yönlendirilerek ana hedeflerin sıralaması belirlenir. Böylece şirketler büyük hedeflere ulaşır. İşte bura da performans yönetimi gerçekleşir. Aşmalarından bahsedecek olursak planlama, ölçme, ara görüşme, değerlendirme, Sonuçların kullanılması yer almaktadır.

Nerelerde Kullanılır?

Değerlendirme aşaması planlama, değerlendirme aşamasındaki sonuçların performans yönetimi olarak kullanılması kültüre göre değişiklik gösterir. Değerlendirilme aşamalarında süreç belirlenirken farklı olan koşullarda göz önünde olmaktadır. Dikkat edilmesi gerekenler arasında işletme misyonu ve stratejik düşünce uyum halinde olmalıdır. İş kriterleri belirlenirken işin içerisinde yer alan personelin görüşleri de alınır.

Faydaları Nelerdir?

-Gelişime hep açıktır. Açık olan yönlerini analiz eder.

-İş yapanların başarılarını tespit ederek ödüllendirilmesini sağlamaktadır.

-Motivasyonu arttırarak memnuniyet oranını yükseltir.

-Adil ücretlendirmede iyi bir hizmet sağlayıcıdır.

-İşverenler tarafından beklenilen her şeyi iyi bilirler.

-İletişimi arttırır.

-Adil ücretlendirme sayesinde herkesin hak ettiği şekilde ücret almasını sağlar.