Yalın Liderlik

Yalın gibi büyük dönüşümlerde kitleleri doğru yönde harekete geçirebilmek ve istenilen sonuçları alabilmek için mutlak suret ile yalın liderlere ihtiyaç vardır.

İnsanların kendi istekleri ile dönüşüme katkı vermeleri, değişim sürecinde aktif roller alarak çözüm üretmeleri için mutlaka kendilerine örnek alacakları kimselerin bulunması gerekir.

Yalın liderler dediğimiz bu kişiler, doğru işleri doğru zamanda yapan ve ekibinin gücünü kullanmasını iyi bilen kimselerdir.

Genelde lider ile yönetici hep birbirine karıştırılmıştır. Her lider aynı zamanda bir yöneticidir, ancak her yöneticinin bir lider olduğu söylemek mümkün değildir.

Yalında lider denildiğinde genel olarak şu özelliklerin olması beklenir;

Yalın lider gidilecek yolu bilen, gösteren ve en önemlisi o yolda en başta kendisi giden kimsedir. Dönüşüm ve değişimin hedeflendiği ortamlarda bireyler liderleri izler. Bu gerçekten hareketle yalın lider ne yapılacağını söyleyip beklemek yerine, ekip ile beraber çalışan, yönlendiren ve koçluk yapan bir rolü benimser.

Yalın lider zamanının önemli bir bölümünü ofis dışında ekibi ile beraber geçirir. Verim süreçleri ve problemlerini ekibi ile beraber gözlemleyerek, ekibinin konsantrasyonunu en üst düzeyde tutmaya çalışır. Kendisi bir lider olmasına karşılık aynı zamanda da ekibin bir parçasıdır ve bu durumdan asla gocunmaz.

Yalın lider, ekibine çok önem verir ve ekibinin gelişimiyle eğitimini son derece önemser. Bireysel olarak ekip üyelerinin eksik yönlerini bilir ve geliştirilmesi konusunda aktif rol alır. Eğitim planları yapar ve ilgili eğitimlerin alınmasını sağlayarak ekibini sürekli geliştirir.

Yalın lider, ekibine her zaman güven verir. Bir yalın lider başarılı bir olay sonucunda kendisini arka planda kalır, ekibini işaret eder ve ekibini onure eder. “Ben sadece yol gösterdim, onlar yaptı, başarı onlarındır” gibi sözler ile ekibinin konsantrasyonunu en üst düzeye çıkarır. Tam tersi bir durumda ise kendisini ön plana sürerek ekibini arkasına alır ve tüm sorumluluğu, hatayı sahiplenir. “Hata bendedir” der. Çünkü lider her koşulda ekibinin yanındadır.

Yalın lider, bireyler yerine süreçleri yönetir. Yalın lider için önemli olan süreç çıktılarıdır.

Yalın Liderlik Eğitimimiz İçin Tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir