IATF 16949 Eğitimi

IATF 16949 Eğitimi :2016, otomotiv endüstrisi için ulusal alanda kabul görmüş olan bir kalite yönetim standardıdır. ISO/TS 16949’un yerini alan standart, 2016’nın ekim ayında yayınlanmıştır ve temeli ISO 9001 :2015’e dayanmaktadır. IATF 16949 Eğitimi :2016, başlı başına uygulanan bir kalite yönetim standardı olmayıp ISO 9001:2015 ile birlikte uygulanan tamamlayıcı bir standarttır ve otomotiv endüstrisine özgü ek gereksinimleri içermektedir. Avrupa ve Amerika’daki standartları bir araya getirmektedir. Ürünleri tasarlarken, geliştirirken, üretirken veya bakım yaparken en iyi uygulamaları gerçekleştirmek için bilinmesi gerekenleri özetlemektedir. Bu standardın oluşturulmasındaki amaç; otomotiv yan sanayileri kalite yönetim sistemlerinin tüm dünyada kabul gören ortak kriterlere göre denetlenmesi ve değerlendirilmesidir. IATF 16949 Eğitimi :2016, orijinal ekipman üreticileri ve otomotiv sektörü tedarikçileri için zorunlu bir standarttır.

Günümüzde firmalar arası rekabet oldukça sert bir hale gelmiştir. Gelişmelerin gerisinde kalan firmalar müşteri beklentilerini karşılayamaz ve bu sert rekabet ortamında ayakta kalamaz. Özellikle otomotiv endüstrisinde hayatta kalabilmek için firmalar sürekli değişime uyum sağlamak, içe ve dışa cevap vermek durumundadırlar. Bunun gibi zorluklar göz önünde bulundurulduğunda uluslararası tanınırlığı olan bir kalite yönetim standardına sahip olmak kurumsal performansın gelişmesine, müşteri memnuniyetinin artmasına ve rekabet avantajı kazanılmasına olanak sağlayacaktır. Bu nedenle yüksek verimlilik ve istikrar unsuru şatlarını öne çıkaran IATF 16949 eğitimi mutlaka alınması gereken önemli ve gerekli bir eğitim konumundadır.

IATF 16949 eğitimi sayesinde otomotiv üretimi ve ilgili tedarikçiler arasındaki ortak dile hakim hale gelinir. Aynı zamanda IATF 16949 eğitimi uygulamaları sırasında, bu standardın temeli olan ISO 9001 ile ilgili de bilgi sahibi olunur. IATF 16949 eğitimi almış olmak güvenirliği ve imajı arttırmada önemli bir rol oynar. Çünkü IATF 16949 uluslararası bir standarttır ve dünya çapında bir kalite yönetim sistemi oluşturmanın temelidir. Bu eğitim sayesinde otomotiv endüstrisini tedarik etmek için nitelik kazanılır. Bunların yanında IATF 16949 eğitimi daha iyi bir proses entegrasyonuna sahip olunmasını sağlar, çalışanların katılımını ve verimliliği arttırır, müşteri memnuniyeti konusunda iyileştirmeler sağlar, risk odaklı düşünme üzerine vurgu yapar ve tedarik zincirindeki başarısızlıkları azaltmaya yardımcı olur.  Eğitimi ve buna bağlı olarak sertifikasını alan firmalar sektörün nitelik ve kalite düzeyini yükseltir.

Eğitim linkimiz için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir