Problem Çözme Teknikleri Eğitimi

Dünyanın oluşumundan itibaren her insan, hayvan, süreç yani her sistem problemlerle başa çıkmak durumunda kalmıştır. Dolayısıyla her sistem problemlerle etkin bir şekilde başa çıkabilmek için kendi metotlarını belirler. Örneğin vucudumuz bir virusle karşılaştığında antikor salgılayarak virusle mücadele eder. Bu vucudun viruslere karşı geliştirdiği bir savunma metodudur. Bu metodun gelişmesine sebep ise virus yani problemdir. Bir ülkenin kendini savunması gelen saldirilarda ortaya çıkan zaaflarla alakalıdır. Yani saldırıların başarıyla sonuçlanması önleyici tedbirlerin olmaması yada yetersiz olması neticesinde gerçekleşmiştir. Dolayısıyla saldırıya maruz kalan ülke sistematik bir yaklaşımla tespit edilen zaafları ortadan kaldırmak zorundadır.

Problemin etkilerine maruz kalmamak için mutlaka kök nedene inilmelidir. Bu aşamada birden çok metot vardır. Endüstride ve son zamanlarda diğer sektörlerde yaygın bir şekilde kullanılan balıkkılçığı, 5 Neden, 6 Sigma, TRIZ, 8D bunlardan bazılarıdır.

Problem çözme teknikleri eğitimi bu metotlar üzerinde temel seviyede paylaşımda bulunur.

ISO/TS 16949, ISO 9001, ISO 14001, ISO 27001, ISO 5001 gibi kalite yönetim standartları yapıları gereği problem çözme teknikleri kullanımına teşvik eder.

Problem çözme tekniklerini seçerken hata yapmak bir takım aksaklıklara yol açar. Çok karmaşık bir problem için çok basit bir araç seçmek başarısızlık olacağı gibi, çok basit bir problem için karmaşık bir araç seçmek süreci uzatır ve ekibin motivasyonunun bozulmasını sağlar.

Bir üretim sürecini ele alırsak; örneğin elimizde bir müşteri şikayeti olsun. Ürünümüz birkaç ay önce müşteriye ulaştı ve bir problem ortaya çıktı. Daha sonra ürünü bize geri gönderdi. Ürünü kontrol ettiğimizde bir ölçüm hatasını olduğunu gördük.

İlk olarak hatanın tek sefermi yoksa bir parti büyüklüğünce tekrarlayıp tekrarlamadığını kontrol etmemiz gerekir. Bu hem müşterinin mağduriyeti hemde hatanın analizi için gereklidir.

Bu tespit yapıldıktan sonra artık hatanın kök nedeni ve neden tepit edilemediği konularına odaklanmak gerekir. Öncelikle mevcut sistemimizin bu hataya neden olabilecek zaafiyet durumunu gözden geçirmek gerekir. Bunun için gerekirse çeşitli testler yapılarak zaafiyet durumu ortaya çıkartılır.

Gemba Akademi uzman kadrosuyla Problem Çözme Teknikleri Eğitimi’ ni başta Kocaeli, Sakarya, Düzce, Yalova, Bursa olmak üzere çeşitli illerde gerçekleştirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir