ISO 27001 Eğitimi

Bilgi güvenliği sistemi – ISO 27001 Eğitimi şirket için tüm dökümantasyonun sanal ortamda saklanması ile son derece önemli hale gelmiştir. Şirketler sanal ortamda muhafaza ettikleri bilgilerin yetkisiz kişilerce ulaşılmasını ve değiştirebilmesini doğal olarak istemez. Bunu sağlamak için sistemin açıklarını analiz ederek tüm zayıf noktalar için önlemler alınmalı ve bu önlemlerin etkinliği değerlendirilmelidir. Değerlendirme metodu olası vakanın simulasyonu şeklinde de olabilir. Ancak tabiki bu durumda sistemde kalıcı hasar gerçekleşmemesi güvence altına alınmalıdır.

Tarihin her döneminde bilgi önemini korumuştur. Dünyada bilinen onlarca istihbarat biriminin tek amacı bilgi toplamaktır. İstiharat ülkelerin gücüyle ve bölgelerindeki hakimiyet derecesiyle de doğru orantılıdır. Bu amaçla ortaya çıkan bilgi hırsızlığı popüleritesini arttırmış olup teknolojinin gelilmesiyle birlikte farklı bir boyut kazandırmıştır. Günümüzde ülke sırlarını barındıran birçok kurum hacker ların saldırına uğrayıp kritik bilgilerin yanlış kişilerin eline geçmesine engel olamamışlardır.

Bir ülke için savaş stratejileri, dış politika, askeri ve sivil toplantılar gibi hayati önem taşıyan gizli belgeler varken bir şirket için üretim metodları, faturalar, ciro, kar oranları gibi birçok kritik bilgi sanal ortamda saklanmaktadır. Bu bilgilerin istenmeyen kişilerce ele geçirilmesi bir şirket için felakate dahi yol açabilir. Aynı şekilde yetkisiz kişilerce değiştirilebilen yada silinebilen bir data şirketi önemli miktarlarda zarara uğratır. Bu nedenle bilgi güvenliği her kurum için kritik önem taşıyan bir kavramdır.

2000’li yıllarda yaygınlaşan e-fatura kavramı ile birlikte ISO 27001 uygulaması birçok kurumda zorunlu hale gelmiştir. Faturaların kaybolması gibi bir sorun kurumlarda ciddi sıkıntılara yol açar

ISO 27001 standardı bu ihtiyaç neticesinde ortaya çıkmıştır. Bilgi güvenliğinin sistematik bir şekild e ve kişilerden bağımsız olarak gerçekleştirilmesi ve tüm dünyada bir standart uygulama ihtiyacı neticesinde ISO 27001 yaratılmıştır. ISO 9001, ISO/TS 16949 gibi diğer standartlarla entegre şekild e uygulanabilir. ISO 27001 eğitimi konularından biri dekurumda mevcut yada uygulanması planlanan diğer standartlarla entegrasyonudur.

Gemba Akademi ISO 27001 eğitimi başta Kocaeli, Yalova, Sakarya, Bursa, Düzce olmak üzere birçok ilde uzman personeli ile gerçekleştirmektedir.  Bilgi güvenliği risk analizleri ISO 27001 eğitimi esnasında uygulamalı olarak yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir