Online İş Görüşmesi

12.05.2021 | Özge Soysal
gembaakademi.com

 

Online İş Görüşmesi

Covid-19 Pandemisi ile profesyonel hayatlarımızı yürütme şekillerimiz de çoktan değişti.

İş hayatındaki bazı çalışanlar evden çalışma düzenini yönetmek durumunda kaldı.

İş arayan ya da değiştirmek isteyen pek çok kişi ise online yapılan mülakatlar ile değerlendirildiler.

Belki de takip eden dönemde işe alımlarda özellikle ön görüşmelerimiz artık hep böyle olacak.

Aslında online mülakat pek çok şirketin işe alımlarında “ön görüşmeler” de kullandıkları bir şekildir. Çünkü bu, zaman ve para tasarrufu sağlar. Bunu geçtikten sonraki aşamada karşılıklı olarak bir araya gelinip tanışma fırsatına sahip olursunuz. Ve ön görüşmedeki ilk izlenim burada da önemli olabilir.

Online mülakatlar her ne kadar bildiğimiz görüşmelere benziyor gibi görünse de esasında pek çok farklılıkları var ve adayların bu görüşmelere hazırlanmalarını gerekir.

Skype, Zoom veya başka bir video konferans platformu kullanarak yapacağımız online iş görüşmeleri için dikkat edilmesi gereken bazı detaylara değinmek istiyorum. Zira bunlar online mülakatlarda soğukkanlı ve başarılı olmak için işinize yarayabilir.

İş görüşmelerinde dış görünüm ve duruşun önemli olduğunu hatırlatarak başlamalıyım.

Öncelikle gülümsemeyi unutmayın. Biriyle konuşsak da kayıt yapsak da gülümsemek önemlidir.

Evden çalışma düzenine geçince rahat giysilerle raporlar hazırlamaya, toplantılara girmeye alışsak da iş görüşmesi için durum değişir ve yüz yüze görüşmeye gider gibi özen göstermeniz en iyisi olur.

Online mülakat için dış görünüşünüze tümüyle özen göstermeniz ev ortamında bile olsanız işe hazır olduğunuzu gösterir. Hem bu sizin o havaya girip konsantre olmanızı da kolaylaştırır.  Baştan aşağı özenli giyinmek sizi ayağa kalkmanız gereken herhangi bir duruma da hazırlıklı hale getirecektir.

Pantolon, ayakkabı giyerek ofis ortamında gibi hissedebilirsiniz, deneyin.

Bu arada abartılı bir şık olma telaşına da girmemenizi öneriyorum. Bu doğal olmadığınız hissi verebilir. Şirketin ofisinde giyineceğiniz gibi giyinmeniz yeterlidir. Karışık ve çizgili deseni olan giysilerden kaçının.

İnternet bağlantımızı sağlama almamız mühim

Zoom veya benzeri bir video konferans uygulaması üzerinden görüşme yapacaksanız telefonunuzu önceden hazırlamanız, gerekirse ek internet paketi almanız Wi-fi kesintisi olursa telefonunuzdan devam edebilmeniz için önemlidir.

Bildirimleri ve sesi doğru düzgün gereği biçimde yapabilecek düzene getirmek, çalabilecek diğer telefonu kapatmak, mikrofonlu kulaklık, sessiz ortam gibi detayları atlamayın.

Bu, bir aksilik olması durumunda iyi hazırlandığınızı gösteren olumlu bir işaret olarak algılanır. Gerekirse komşunuzun Wi-fi şifresini geçici bir süre ödünç almayı deneyebilirsiniz.

İnternet bağlantınızda yaşadığınız aksiliği dile getirirken sakin kalın ve yüksek sesle söylenmeyin. Teknik aksaklık çözüldüğünde sesinizin karşı tarafa bir anda gidebileceğini de hesaba katmanız iyi olur.

Evdekileri organize edin

Evde beraber olduğunuz herkese iş görüşmeniz ile ilgili gereklilikleri anlatın. Çocuklarınız varsa ve siz iş görüşmesi yaparken onlarla ilgilenecek birisi yoksa onun tüm ihtiyaçlarını hazırladığınızdan emin olun. Ya da örneğin bir evcil hayvanınız varsa yine ihtiyaçlarını karşılayın ve özellikle de köpeğiniz varsa, görüşme öncesinde sizi rahat bırakması için onunla oyun oynayarak enerjisini atmasını sağlayın. Bütün bunlar sizin iş görüşmesine zihnen uyumlanmanızı ve rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Tabii işler planladığınız gibi gitmeyebilir de…

Böyle bir durumda işveren adayına tüm tedbirleri aldığınızı ancak elinizde olmayan sebepler olduğunu dürüstçe söylemeniz yerinde olur.

Kendinize iyi bir yer ve arka plan seçin

İş görüşmesi esnasında ev ortamının görünmesi doğaldır. Ancak bunun ölçüsünü kaçırmamaya dikkat edin. Bu konuda çok rahat olmayın ve dikkat dağıtmayan, sade, sizin de çalışırken dikkatinizin dağılmadığını gösteren bir arka plan kurun.

Bu bir duvarsa eğer kıyafetlerinizle aynı renkte olmamasına dikkat edin.

Etrafınızda ciddiyetsiz bir görünüm oluşturan tüm detayları online görüşmenin dışında tutun. Sade bir fon kullanmayı tercih edin.

Görüşme saatinde ışıktan doğru açıda yararlanın. Bunu uygun bir şekilde yapın ki bulunduğunuz yer loş veya fazla ışıklı olmasın. Işığı karşınıza almaya dikkat edin. Mümkünse pencere kenarında olmaya çalışın çünkü doğal ışık en iyisidir. Diğer aydınlatmalar rahatsız edici olabilir. Parlamalar karşıdaki kişiyi rahatsız edebilir.

Siz en iyisi görüşme günü telaşlanmamak için bir gün önce kendinize bir yer belirleyin.

Notlarınızı almayı ihmal etmeyin

Kendimizi ne kadar hazır hissetsek de heyecandan bazı sorular karşısında duraksayabiliriz. Özgeçmişinizi masanızın üzerinde bulundurun. Daha hızlı ve net cevaplar verebilmek adına size sorulması muhtemel sorularla ilgili olarak gerekirse bilgisayar ekranında muhtelif yerlere belli olmayacak şekilde küçük post-it yapıştırabilirsiniz. Online görüşmeniz başlayana kadar notlarınıza göz gezdirebilirsiniz. Ancak iş görüşmeniz başladığında gözünüz kamerada olsun. Notlara bakmak, konuya hatta kendinizle ilgili bilgilere dahi hakim olmadığınız izlenimi yaratabilir. Kendine güvenli bir görüntü için gözünüzün notlara kaymamasına dikkat edin. Görüşme sırasında konuşulan konularla ilgili küçük notlar almayı ihmal etmeyin. Bu sizin daha ciddi ve işi gerçekten istediğiniz izlenimi yaratmanıza da yardımcı olur.

Görüşme yapacağınız kişinin adı, telefon numarası, Skype veya Zoom bağlantısı için gereken ID gibi bilgilerin tümünü bir kağıda yazıp yanınızda bulundurabilirsiniz.

Dik oturun ve kendinize olan güveninizi gösterin

Artık en profesyonel halinizle ekran karşısındasınız. Derin bir nefes alın ve yavaşça sakinleşmeye başlayın.

Görüşme saati geldiğinde oturuşunuzu dikleştirin ve sinir sisteminizin size destek olabilmesi için nefesinizi tutmadan oturduğunuzdan da emin olun.

Yüz yüze yapılan mülakatlarda beden dilini kullanmak nispeten daha kolay olabiliyor. Odaya girdiğiniz andan itibaren yürüyüşünüz, selamlaşma şekliniz, oturuşunuz ve görüşme sırasında kullandığınız ses tonu, jest ve mimikler bir bütün halinde etkili olabiliyor.

Online iş görüşmesinde ise yalnızca ekran karşısında görünen halimiz ve sesimizle bulunuyoruz. Evet bu bir bakıma iyi de olabilir belki heyecanımızı tamamen yansıtmamış oluruz.

El-kol hareketlerini fazla kullanmayın mesela bunun yerine ses tonunuz ve gülümsemenizle kendinizi ifade etmeye çalışın.

Göz teması kurmayı ihmal etmeyin

Göz kontağı online görüşmeler için de çok mühimdir. Ekrandaki kişiye bakmak yerine, onunla göz teması kurun.

Gerçekteki göz temasının eş değeri olan kameraya bakarak konuşmaya çalışın. Eğer ekranda görüşme yapan kişinin görüntüsüne (ekrana) bakarsanız, göz temasını kaçırabilirsiniz.

Ne kadar profesyonel ve tecrübeli olsanız da ilk defa deneyimlediğiniz bir şeyde heyecanlanmanız normaldir. Bu konuda kendinizi baskı altında hissetmeyin ve online mülakatın, iş arayan veya iş değiştirmek isteyen yüz binlerce kişinin deneyimlediği bir şey olduğunu kendinize hatırlatın. Sizin için aşırı önemli bir görüşmeyse bu şayet öncesinde bir arkadaşınızla bunun provasını yapmak da iyi bir fikir olabilir. Herkese başarılar diliyorum!