Ödeme Kurumları ile Anlaşmada Sigma Seviyesi İşe Yarar Mı?

8.04.2021 | Prof. Dr. Aysun Yılmazlar
gembaakademi.com

 

Ödeme Kurumları ile Anlaşmada Sigma Seviyesi İşe Yarar Mı?

Sağlık hizmetinin  sosyal güvence sistemi dünyanın pek çok ülkesinde tam oturmamışken, ülkemizi  bu yönü ile değerlendirdiğimizde insanlarımız bu yönden çok şanslılar. Hatta isteğe bağlı ayrıca bir özel sigorta ile sağlık sigortası teminatı altında olan insanlarımız dahi var.

Peki akla şöyle bir soru geliyor. Başta Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve  Özel Sağlık Sigorta şirketleri hastanelerle anlaşma yaparken sunduğu şartları arasında “ Sağlık hizmeti sunarken en az şu Sigma seviyesinde olan hastane olmalıdır” şartı arıyor mu? Hayır. Aramalı mı? Evet. Çünkü ödeme yaptığı hasta ve sahibinin sağlık  hizmetinin karşılığını öderken acaba hatasız bir hizmete mi ödeme yaptığını bilmek istemez mi?

Hastaneler birer kurum ve her kurum gibi çatısı altında işletilen süreçlerin hatasızlaştırılması için yalın iyileşme çalışmalarının yapılıyor olması lazım ve böylece hastane Sigma seviyeleri yükselsin. Yapacağı kurum anlaşmalarında bu özelliğini kullanabilsin.

Milyon aynı işte 3.4 hata olduğunda yapılan işin Sigma seviyesi 6 ‘dır. Ve bu seviye en iyi seviyedir. Demek ki Sigma seviyesi yüksek olsa dahi illa yapılan bir işte hata oluyor. Gönül ister ki hata “sıfır” olsun veya en azından “sıfır” a yakın olsun ama insanın olduğu her yerde hata oluyor. Önemli olan  “sıfır hata” olmasa bile bu hataları “sıfır”a yaklaştırmak.

Peki bu nasıl mümkün olacak?  Yalın sağlık uygulamaları ile. Çünkü hepimiz hatasız sağlık hizmetini hak ediyoruz.

Ödeme kurumlarının hatasız sağlık hizmeti için Sigma seviyesi şartı arayışına başlaması için sağlık yöneticilerimizi yalın sağlıok uygulamlarını gerçekleştirmeleri yönünde tetikler belki.

Ne dersiniz ?

Dilerim hastanelerde yalın sağlık uygulamaları,  Sigma seviyesi düzeltme çalışmaları bir an evvel başlar ve hatasız sağlık hizmeti sunulur.