Hastanelerimizde Süreç Yönetimi Ne Durumda?

25.03.2021 | Prof. Dr. Aysun Yılmazlar
gembaakademi.com

 

Hastanelerimizde Süreç Yönetimi Ne Durumda?

Hastanelerde Sağlık Bakanlığı’nın Sağlıkta Kalite Standartları doğrultusunda bir Kalite Yönetim Sistemi vardır. Hastane yönetimi ile hastane çalışanları bu sistemin farkındalar mı , farkındalar ama içsellendirilmiş mi ? Şüpheliyim. Hastanelerde süreç yönetimine bir bakış atacak olursak hastaneler birbirinden çok farklıdır:

Hastanede kalite yönetim sistemi olmayan hastaneler (1. Seviye) ülkemizde yok sayılır. Bu bakımdan çok şanslıyız. Sadece hastalarla ilgili olan süreçleri olan hastaneler (2. Seviye) olduğu gibi hastanenin tüm süreçlerinde kalite yönetim sisteminin var olduğu hastaneler de vardır (3. Seviye). Kalite yönetim sistemini işletip süreçlerini performans göstergeleri ile takip eden hastaneler (4. Seviye) olduğu gibi performans göstergelerinin hedeflerinde sapma olduğunda performans göstergelerini düzeltmek ve dolayısıyla süreçlerini düzeltmek amacıyla iyileştirme projelerinin yaşatıldığı hastaneler de vardır (5.Seviye). Süreç yönetimi açısından beş seviye göz önünde bulundurulduğunda sonuncusu yani beşinci seviyede olan hastaneler artık yalın hastane olma yolundadırlar.

Ölçmeden iyileşemez ve yönetemezsiniz felsefesi ile hastanelerde süreçler performans göstergeleri ile ölçülmeli ve ona göre yönetilmelidir. Ölçüldüğünde bir problem varsa yalın araçlarla yalın iyileştirmeler devreye girmelidir. O zaman verimlilik artacak hasta ve yakınları memnuniyeti sağlanacaktır.

Yalın hastane hepimiz için bir gereksinimdir.

İnsanlık hastalıklara aday ve bu nedenledir ki hastaneler olmazsa olmaz ve sağlık hizmeti her insanın reddedilemez hakkı.

O halde hastane ama yalın hastane gereksinimi hepimiz için !