Denetim mi ? Değerlendirme mi?

19.08.2022 | Prof. Dr. Aysun Yılmazlar
gembaakademi.com

 

Denetim mi ? Değerlendirme mi?

Her yıl Sağlık Bakanlığı tarafından hastanelerimiz denetleniyor pardon değerlendiriliyor. Başta hasta ve hasta yakınları odaklı hazırlanmış Sağlık Bakanlığı Sağlıkta Kalite Standartları doğrultusunda Bakanlık denetçileri pardon değerlendiricileri tarafından hastanelerde bu standartların uyumu araştırılıyor .

Ancak denetim tarihi belli olduğunda hastane yöneticilerini ve sorumlularını bir telaş alıyor

Neden mi?

Çünkü bu standartlara göre sağlık hizmeti kültürünü henüz tam oturtamadık yani oturtmayı tam başaramadık. Sağlık hizmeti sunulurken tüm hastane çalışanları eğitimlerini okullarında alırken bu standartlardan sorumlu tutulmadığı gibi işe başladıktan sonra bu standartları öğretmekte, algılamada, özümseyip uygulattırmada maalesef geri kalıyoruz.

Peki geri kalınca neler oluyor?

Hasta şikayetleri artıyor. Hasta yakınları hastaneden mutsuz ayrılıyor. Çalışanların motivasyonu düşüyor. Yöneticiler ise beklentilerini bulamıyorlar.

Peki ne yapmalıyız?

Bir hastanede her ne iş yapılıyorsa kolaylıkla ulaşılabilen hastane kalite standartlarına göre o işimizi yapmamız gerekiyor. Günlük , haftalık, aylık ve yıllık iş planlarımızı bu rehbere göre şekillendirmeli, her çalışanımıza bu kültürü aşılamayı başarmalıyız.

İşte o zaman yapılan denetim değil değerlendirme olur.

Hatta değerlendirmeler eğitim ve iyileştirme fırsatlarına dönüştüğünde de tadı doyulmaz olur.