8 Mart’a Yalın Bakış

15.03.2021 | Prof. Dr. Aysun Yılmazlar
gembaakademi.com

 

8 Mart’a Yalın Bakış

“Toplumu idealleştiren kadın mıdır?” sorusunun cevabını şöyle verebiliriz:

Kadını da erkeği de vücudunda büyüten, doğuran, emziren, besleyen ve geliştiren, onun dünyasını şekillendiren, çocukluk, ergenlik ve yetişkin dönemlerinde eğiten, hatta o da anne veya baba olduğunda uzaktan da olsa desteğini esirgemeyen kadındır. Sonuçta kadın, yetiştirdiği kadın ve erkekleri topluma emanet etmektedir. O halde günümüzde toplumda yaşanan istenmeyen olaylar başta cinayetler olmak üzere bunun çözümü nerededir? Bunun çözümü bence kadınların eğitiminden geçiyor.

Yalın bakışın önemli metodolojilerinden biri olan, “Hata türleri riskleri analizi” yaparak çocuklarımızın gelişiminde risk analizleriyle ve iyileşmelerle tehlikeleri azaltmak mümkün. Çoğu aile bu metodolojileri bilmese dahi bizde Anadolu’da eski yıllara dayanan kadına saygı örf ve adetlerini hatırlamak, benimsemek ve uygulamak dahi bu durumlara çare olur. Ama bizlerin ve sivil toplum kuruluşlarının bu tür destekleri anne ve anne adaylarına verilmesi sağlanmalıdır. Ve bu örgütlerin stratejik planlamalarında bence bu konuya geniş yer vermelidirler.

Burada bir anıma yer vermek isterim; Yürüyüş sırasında iki anne ve neşeli bir şekilde oynayan üç çocuk ile karşılaştım. Ne yazık ki çocukların ellerinde oyuncak silahlar vardı ve bunları birbirlerine doğrultarak neşeyle oynuyorlardı. Anneleri selamlayarak kendilerine, “Çocuklarınız büyüdüğünde eli silahlı erkekler olmasını ister misiniz?” diye sordum. Her iki anne acele ile “Kesinlikle istemeyiz, hiç ister miyiz” şeklinde cevap verdiler. Ben de onlara bu tür oyuncakları almamalarını tavsiye ettiğimde annelerden biri, “Aslında bu tür oyuncaklar üretilmemeli” diyerek güzel bir cevap verdi. Son derece haklıydı. Ben onlara yine de bu tür objeleri ve bu objeleri ihtiva eden her türlü görsellerden uzak durmaları gerektiğini söyleyerek yanlarından uzaklaştım.

Anadolu’da “Hatun”a verilen saygı ve değeri, annenin bir toplum şekillendiricisi olduğunu bir kez daha hatırlatarak güzel dünyalara yelken açmanın mümkün olduğunu belirtmek isterim.
Kadın toplumun ana değeridir. Yalın bakışla önceden önlem alarak annelerin çocuk yetiştirmelerine destek olmamız gerektiğine inancımızla Türk toplumuna yakışan bireyler olalım derim.