[easy-social-share buttons=”twitter,linkedin,whatsapp” counters=0 style=”button” point_type=”simple”]

Yönetici mi? Lider mi?

27.05.2022 | Prof. Dr. Aysun Yılmazlar
gembaakademi.com

 

Yönetici mi? Lider mi?

Kurumların tepe noktasındaki kişinin vizyonunun ve misyonunun kurum kültürüne ne kadar etkili olduğunu biliyoruz. Fakat bunun yanında bu kişinin yöneticilik özellikleri mi, liderlik özellikleri mi soruları tartışılır olmuştur. Hatta liderlik vasıflarının daha ön planda olması gerektiği son yıllarda popülerdir. Çünkü değişen yönetim şekilleri ve kalite anlayışı, yeni y ve z kuşağı ve hatta alfa kuşağı gibi genç nesillerin çalışma dünyasındaki etkisi bu değişimde önemle vurgulanmaktadır.

“Benim dediğim olacak” veya “sen bilirsin” istediğini yap yönetici söylemleri yerini artık” gel birlikte yapalım” liderlik söylemlerine dönüşmüştür. Yani tepe noktadaki kişinin özellikleri günümüzde çok farklı. Hele ki Türk filimlerinde değerli sanatçımız merhum Hulusi Kentmen’in oynadığı ve akıllarımızda kalan pala bıyıklı, röpteşambırlı, elinde viskisi puro içen patron karakterinin kaybolduğundan belli değil mi?

Günümüz kurum liderlerinin koçluk yapması, bilgiyi paylaşması, çalışanlarıyla performans göstermesi, insan odaklı olması, değişimi yönetmesi, çevresindekileri hedefe ve ideale yönlendirmesi özellikleri ön plandadır. Bu özellikleri içerisinde değişimi yönetmesi, çevresindekileri hedefe ve ideale yönlendirmesi en önemlilerindendir. Çünkü ünlü Filozof Heraklitus’un söylediği gibi değişmeyen tek şey değişimdir. Nitekim değişime ayak uyduramayan liderlerin ve kurumların sistem dışında kalacağı gerçeği ile karşı karşıyayızdır.

Hastaneler de toplumun faydalandığı önemli kurumlardandır. Artık günümüzde hastanelerin çehresi ve içeriği de değişmiştir. Gerek bilişim teknolojilerinde ve tıbbi teknolojilerdeki ilerlemeler, gerekse sağlığın yeni alanlarının ortaya çıkması ve sağlık meslekleri çeşitliliğinin artması gibi faktörler bu duruma etkendir. Dolayısıyla gerek ekipleri gerekse ekipmanları yöneten sağlık yöneticilerinin de özellikleri değişmek durumundadır.

Yalın bakışın her zaman, her yerde, herkes tarafından daima daha iyiye mantığı gereği sağlık kurumlarının daha iyiye sürdürülebilirliği sağlamada başta sağlık yöneticilerinin ve sağlık çalışanlarının yöneticilik yanında bitmeyen değişim arzusu ve liderlik özellikleri ön planda olmalıdır.