Yalın Bakışla Biten Yılın Analizi

31.12.2020 | Prof. Dr. Aysun Yılmazlar
gembaakademi.com

 

Yalın Bakışla Biten Yılın Analizi

Hayatımızın zorlu bir yılını daha geride bırakmak üzere olduğumuz bu son günlerin önemini yalın düşünce ile açıklamak isterim. Çünkü, geçen bir yıl içerisinde kendime, aileme, kurumuma, yaşadığım yere, çevreme, çevremdekilere ve ülkeme neler yaptım sorularına cevap vereceğimiz günlerdir bu  son günler zorlu yılın.

Bu sorulara sağlıklı ve gerçekçi cevap verebilmek için her şeyden önce geride bıraktığımız yılın başında hayallerimiz ile olgunlaşan önümüze koyduğumuz hedeflerimiz var mıydı? Ona bakmak lazım. Ve ardından işte bu günlerde ailem, kurumum, yaşadığım yer, çevrem, çevremdekiler ve ülkem için önümüze koyduğumuz hedeflerin ne kadarını gerçekleştirdim? Yani yıl boyu yaptıklarınızın analiz zamanıdır bugünler…

Maalesef eminim pek çok kişi pandemi nedeniyle bu hedeflerin tamamını gerçekleştiremedi. Her şeyi gerçekleştirmemiş olabiliriz veya gerçekleştirmemizi engelleyen pandemi gibi olaylar karşımıza çıkmış olabilir. Ama üzülmeyin, hedefiniz dışında ilave kayda değer yaptıklarınızı  analiz etmek de  mutluluk vericidir.

Ne yaptım, daha ne yapabilirdim, engeller ve kısıtlar nelerdi, gelecek yıl için belirleyeceğiniz hedeflere işaret edebilecek noktalar nelerdir sorularına vereceğiniz cevaplar gelecekte yapacaklarınıza yön verecek ve ışık tutacaktır.

Hadi biraz kendi kendimize kalalım ve 2020 de kendim, ailem, kurumum, yaşadığım yer, çevrem, çevremdekiler ve ülkem için neler yaptık  ve 2021’de neler yapabiliriz diye düşünelim.

Her yerde, her zaman, herkes tarafından daha iyiyi bulmak ve yapmak için…

Yalın olmak için…

Analiz dolu yalın günler dileği ile,

Prof. Dr. Aysun Yılmazlar
Kalite ve Yalın Koordinatör
Özel Medicabil Hastanesi
Medicabil Yalın Sağlık Enstitüsü