Veri Bilimcisi Olmak

14.05.2019 | Dila Hacıalioğlu
gembaakademi.com

 

Veri Bilimcisi Nedir, Ne Yapar?

Veri bilimciler; karmaşık problemleri çözmek için gereken istatistiksel bilgi ve bilgisayar becerilerine sahip olan, şirkete akan çeşitli veri türlerini analiz ederek anlam çıkaran kişilerdir. Yarı matematikçi, yarı bilgisayar bilimcisi ve yarı trend belirleyicidirler.

Veri bilimcisinin üzerinde çalıştığı bir veri bilimi döngüsü vardır:

  • Veri koleksiyonu
  • Veri hazırlama
  • Keşifsel veri analizi (EDA)
  • EDA sonuçlarını değerlendirme ve yorumlama
  • Model kurma
  • Model testi
  • Model dağıtımı
  • Model optimizasyonu

Bunlar veri bilimcisi için yinelemelidir, yani veri bilimcisi tüm süreç boyunca değerlendirme modundadır. Veya belki de, veri analizi aşamasından sonra veri bilimciler verilerin, çözmeye çalıştığı soruna uymadığını tespit ederler. Uygulanacak verilerin hangi bölümlerini baştan başlatacaklarına karar vermeleri ve ardından geri dönüp ek veri toplamaları gerekir. Araştırma tasarımı da dahil olmak üzere yüksek düzeyde becerilere ihtiyaç duymalarının nedeni de budur.  

İyi Bir Veri Bilimcisinin Özellikleri 

Her şeyden önce, sürekli bir öğrenme arayışı içinde ve meraklı bir doğaya sahip olmalısınız. Analiz edilecek çok fazla alan ve çok fazla veri var, bu noktada veri bilimcisinin cevapları bulmaya yönelik bir merakı olması gerekir.  

Bir veri bilimcisi yalnız çalışamaz. Strateji geliştirmek için şirket yöneticileriyle çalışmak, iş akışını geliştirmek için sunucu yazılımı geliştiricileriyle çalışmak gibi müşterileriniz de dahil olmak üzere kuruluştaki hemen hemen herkesle çalışmak zorunda kalacaksınız. Bu yüzden takım çalışmasına yatkın ve iletişim becerileriniz kuvvetli olmalıdır.  

Yaratıcılık, odaklanmış kalmak için güçlü yetenek ve ayrıntılara dikkat etmek gibi diğer özellikler veri bilimcisi olmanıza yardımcı olacaktır.  

Veri Bilimcisi Olma Adımları 

Eğitim 

Veri biliminde kariyer yapmanın pek çok yolu var, ancak tüm amaçlar için üniversite eğitimi şart. En az dört yıllık bir lisans derecesine ihtiyacınız olacak. Veri bilimcisi olmak için bilgisayar bilimi, sosyal bilimler, istatistik ve matematikgibi alanlarda lisans derecesi alabilirsiniz.  

Gerçek şu ki, çoğu veri bilimcisi yüksek lisans veya doktora derecesine sahip ve aynı zamanda Hadoop veya Big Data sorgulamayı kullanma gibi özel bir beceri öğrenmek için çevrimiçi eğitim alıyorlar. Bu nedenle veri bilimi (varsa), bilgi teknolojileri, istatistik veya ilgili herhangi bir alanda yüksek lisans programına kayıt olabilirsiniz.  

Sınıfta öğrenmenin yanı sıra, daha fazla bilgi edinmek için bir blog yazarak veya veri analizini keşfederek sınıfta öğrendiklerinizi uygulayabilirsiniz.  

Bilgisayar Becerilerinizi Arttırın 

İyi bir veri bilimcisi olmak için, yüksek düzeyde eğitimin yanında iyi bir bilgisayar becerisine sahip olmalısınız. Bilinmesi gereken temel bilgisayar bilgilerinden bazıları şöyledir: ·        

Python Kodlaması: Python; Java, Perl veya C / C++ ile birlikte veri biliminde gerekli görülen en yaygın kodlama dilidir. Bu nedenle veri bilimcilerin çoğu gibi, Python’u en iyi şekilde kullanabilmeniz gerekir. ·        

R Programlama: R programlama, özellikle veri bilimi ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır. Veri biliminde karşılaştığınız herhangi bir sorunu çözmek için bu programlama dilini kullanmanız işinizi kolaylaştırır. ·        

SQL Veri Tabanı / Kodlama: SQL’de bir veri bilimcisi olarak uzman olmanız gerekir. Bunun nedeni, SQL’in erişmenize, iletişim kurmanıza ve veriler üzerinde çalışmanıza yardımcı olmak üzere tasarlanmasıdır. SQL’i öğrenmek, ilişkisel veri tabanlarını daha iyi anlamanıza ve bir veri bilimcisi olarak profilinizi güçlendirmenize yardımcı olacaktır.  

Giriş Düzeyinde Bir İş Edinin 

Şirketler genellikle giriş seviyesi veri bilimi işlerini doldurmaya heveslidirler. Junior Data Analyst veya Junior Data Scientist gibi pozisyonları arayın. Veriye özgü alanlarda eğitimler ve sertifikalar (örneğin; iş zekası uygulamaları, ilişkisel veri tabanı yönetim sistemleri, veri görselleştirme yazılımı vb.) giriş düzeyinde bir iş ararken size yardımcı olacaktır.  

Öğrenmeyi Asla Bırakmayın 

İlgili olmak, sürekli gelişen veri bilimi alanı için çok önemlidir. Bu teknolojik yenilik çağında sürekli bir öğrenme evresi içinde olmak, kariyer pazarındaki değişimlere karşı korunmayı sağlar. Kariyer odaklı bir veri bilimcisi, daima sektörle birlikte gelişmelidir. 

Bilginizi ve yeteneklerinizi sürekli yenilemeye, geliştirmeye gayret edin. Veri bilimi ile ilgili konferanslara, eğitimlere katılın. Veri bilimi topluluğunun diğer üyeleriyle etkileşim kurmak için ilgili gruplara (LinkedIngrupları vb.) katılabilirsiniz.