Elbette ki bu beş harfli kelimeyi hayatımızdaki birçok kısa ancak derin kelime gibi çok uzun anlatmak , konuşmak mümkün. Ancak hepsi gibi bu kelimenin de özet bir ifadesi var tabi ki..

SATIŞ ; en kısa anlatımı ile alıcı ve satıcı arasındaki alışverişin adıdır.
Satılmak istenen ürün veya hizmetin maddi bir değeri vardır ve o değeri vermeye razı alıcı veya alıcılara o ürün satılır. Günümüz dünya şartlarında satış her zaman kolay olmayabilir ve olmayacaktır. Çünkü satış eylemini yani beraberinde satın almayı etkileyen bazı faktörler söz konusudur.
Peki bu kadar basit söylenebilen bu kelimenin eyleme geçişi de bu kadar kolay mıdır ? Hele ki kâr amacı güden bir firma sahibi iseniz ya da bu tarz bir firmaya hizmet eden bir satışçı..
Elbette ki çok kolay değil !
Bu durumda bize düşen Satışı Etkileyen Faktörler hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmaktır. Altını çizerek söylemeliyim ki bu faktörlere hakim olmak ve satışı bu çizgide yönetmek doğru ve sürdürülebilir bir satış süreci sağlayacaktır.
Hadi gelin şimdi kısaca Satışı Etkileyen Faktörlerin genel başlıkları hakkında konuşalım

• FİYAT : Satışın bir alışveriş olduğundan bahsetmiştik. Öyle ise ortada bir arz ve talep ilişkisi olması kaçınılmaz. Bu başlı başına bir başlık olarak konuşulması gereken bir konu olmakla beraber kısaca söylemek gerekir ki alışverişi, yani satışı yani satın almayı dengeye getiren en önemli unsurdur fiyat. Alışverişte oluşan denge satışın altın kuralıdır ve sunulan hizmet ya da ürün bu denge ile en doğru fiyattan sunulmalıdır.
• FAYDA : Sunduğumuz ürün ve hizmetin kişiler veya kurumlar üzerindeki etkisi oldukça mühimdir. Kişilere ve kurumlara sattığınız değer ne olursa olsun fayda sağlayacak olmalı ki satın alma davranışı pişmanlık yaratan bir noktaya ulaşmasın. Satın almayı isteyen kişi ya da kurumlar fayda sağladıklarına inandıkları her eylemi sürdürürler.
• REKABET : Doğru ve sürdürülebilir bir satış sağlamak için ,bulunduğunuz sektörde ,aynı kulvarda hizmet veren rakiplerinizin başta fiyat ve fayda algısı olmak üzere fark yaratan tüm yönlerini iyi bilmelisiniz. Bilmelisiniz ki kendi ürün ya da hizmetinizi sunarken her zaman güvenilir ve konuya hakim olan taraf olarak kalmayı başarın.
• TÜKETİCİ PSİKOLOJİSİ : Diyelim ki bütün bu fiyat, fayda ve rekabet üçgenini sağladınız. Peki ya karşı taraf ? Gerçekten almaya istekli mi acaba ? Ya da almaya mecbur mu ? yoksa özellikle fiyat ve faydaya ikna mı ki alsın ? İşte bu noktada tüketen tarafın gerçek duygusunu bilerek satışa yönelmek size kolaylık ve hız sağlayacaktır.
• VE DİĞERLERİ : Yukarıda bahsettiğim 4 temel olgunun dışında Satışı Etkileyen Faktörler elbette ki vardır. Bunlar kısaca aşağıdaki gibidir ve asla değersiz değildir!
1) Ürünün kalitesi
2) Teslimat ve iade ilgili kolaylıklar
3) Diğer müşterilerin değerlendirmeleri
4) Teknolojik aramalardaki kolaylıklar
5) Ödeme kolaylıkları
6) Yenilenmiş ve taze içeriklerin varlığı
Bu yazımda başlangıç olarak sunduğumuz her bilgi kendi içinde bir başlık oluşturabilecek türden öyle değil mi ? İnanın bana bunca yıllık satış tecrübemle diyebilirim ki kesinlikle öyle ..
Şimdi arkanıza yaslanın ve iyice düşünün ; doğru bir pazarlama ve devamındaki doğru satış size neler kazandırır???
Selin URAL
Profosyonel Satışcı