Danışmanlık Kurumları Sağolsunlar

17.06.2021 | Prof. Dr. Aysun Yılmazlar
gembaakademi.com

 

Danışmanlık Kurumları Sağolsunlar

Danışmanlık kurumları başımızdan eksik olmasınlar ,

Hekimler başta olmak üzere tüm sağlık grubu meslek sahipleri sağlık meslek lisesi, ön lisans, lisans gibi eğitim kurumlarından eğitim almışlardır. Ayrıca uzmanlık eğitimi veya yüksek lisans eğitimleri ile mesleklerini isteğe bağlı taçlandırmışlardır. Toplum ise bunlardan en iyi sağlık hizmetinin beklentisi içinde iken, onlar da en iyi sağlık hizmetini verme sorumluluğundadırlar. Toplumda hasta ve hasta yakınlarının beklentisi verilen sağlık hizmeti ile karşılanıyor mu sorusunun cevabı maalesef çok net değildir.

Neden mi?

Dünya çapında hekimlerimizin verdiği dünya çapında tedavilerin süreçlerinde iş yapış modellerinde, en önemlisi bu süreçte hasta güvenliği Sağlık Bakanlığı Kalite standartları doğrultusunda tam olarak işletilemediği şüphesi var olduğu sürece bu sorunun cevabı gri kalacaktır.

Hekimler başta olmak üzere tüm sağlıkçılar meslek sahibi olup bir sağlık kurumu çatısı altında çalışmaya başladıklarında görüyoruz ki; tesis, hasta ve çalışan güvenliği kapsamında sağlıkta kalite yönetim sistemi ile yalın sağlık konusunda maalesef eksikleri var. Çünkü bu değerli sağlık çalışanlarımızın eğitim programlarında sağlık hizmetinin temeli sayılacak olan Sağlıkta Kalite ve Yalın Sağlık dersleri yoktur. Bu nedenle hastalarımızın tedavilerinde hasta ve yakınlarının memnuniyetsizliği her zaman devam edecektir.

Sağlıkçıların bu iki konunun öneminin farkına varıp, bu konularda eğitim alarak iş süreçlerini yalın düşünce ile iyileştirip, kalite standartları doğrultusunda iş yapış modellerini şekillendirdiklerinde ülkemizde hasta ve hasta yakınlarının memnuniyeti artacak, hastanelerde başta önlenebilir tıbbi hatalar olmak üzere tüm israflar ortadan kalkacaktır.

İşte sağlıkçılarımızın eksik olan bu yönlerini bu konuda ülkemizdeki danışman firmaları iyi ki varlar ve bu eğitimleri veriyorlar. Tüm sağlıkçılara bu eğitimleri tavsiye ediyorum. Danışmanlık kurumları başımızdan eksik olmasınlar. Eğitim programlarımda olmayan en önemli açığı kapatıyorlar, sağ olsunlar.

Sağlıkçı iseniz sağlıkta kalite ve yalınsız kalmayınız.

Unutmayın bu u eğitimler sizleri mesleğinizde çok farklı yere getirecektir.