ISO 26262 Eğitimi

Fonksiyonel Güvenlik Standardı olarak bilinen ISO 26262,  IEC 61508’in otomotiv sektörüne uyarlamasıdır. Kara taşıtlarının güvenlikle ilgili elektrik- elektronik sistemlerine uygulanır ve ürün yaşam döngüsü boyunca arızalara bağlı tehlikeleri irdeler. Risk, her istenmeyen etki ile ilişkilendirilmiş olan ASIL (Otomotiv Güvenlik Bütünlüğü Seviyesi) tanımlanarak belirlenir. 

Bu eğitimde amaç; standardın gerekliliklerini anlatmak ve firma bünyesinde standardın kurulup sürdürülebilmesi için gerekli kabiliyetin kazandırılması olacaktır.

ISO 26262, Fonksiyonel Güvenlik Standardı hususunda,  product – life çevriminin tümünü içine alan güncel otomotiv standartıdır. Fakat bu standardın aktif olarak kullanılabilmesi kompleks olabilir. Bu nedenle, etkin ve doğru eğitimi aldığınızdan emin olmalısınız. ISO 26262 Eğitimi – Fonksiyonel Güvenlik Standardı, hususunda uzman bir eğitim kuruluş olarak hedefimiz sizlerin ve personellerinizin; yasal sorumluluklarını, güvenlik proseslerini ve ISO 26262  gerekliliklerini ne şekilde uygulayacağınız konusunda yetkin olmanızı sağlamaktadır.

Gemba Akademi olarak, Fonksiyonel Güvenlik Standardı olarak bilinen ISO 26262 IEC 61508 hususunda size kapsamlı bir eğitim hizmeti sunuyoruz. ISO 26262 Eğitimi ‘miz, bütün yeni oluşan gelişimleri ve değişimleri yansıtmaktadır.

ISO 26262 Eğitimi ‘nin Hedefleri Nelerdir?

 • Otomotiv sektöründeki markaların güvenlik ömürlerini uzatmaktır.
 • Bütün ARGE çalışmalarında güvenliği esas alarak, araştırma ve geliştirme çalışmalarını yürütmektir. (Bütün Çalışmalar Dahil)
 • Otomotiv firmalaarı için, risk sınıflarının tam olarak netleştirilmesi için firmalara özel risk bazlı çalışmalar sağlamak.
 • Sağlanabilen, yeterli olan ve kabul edilen bir güvenlik düzeyi oluşturmak.

ISO 26262 Eğitimi İçeriğiiso-26262-egitimi

 1. Terminoloji
 2. Fonksiyonel Güvenliğin Yönetimi
 3. Konsept Aşaması
 4. Ürün Geliştirme: Sistem Kademesi
 5. Ürün Geliştirme: Donanım Kademesi
 6. Ürün Geliştirme: Yazılım Kademesi
 7. Üretim ve İşletme
 8. Destekleyici Süreçler
 9. ASIL-odaklı ve Güvenlik-odaklı Analizler
 10. ISO 26262 ile İlgili Kılavuz (Bilgilendirme Amaçlı)

Katılımcı Profili : Süreçlerinde ISO 26262 eğitimi standardını kuracak ve yürütülmesini sağlayacak her kademeden personel

Eğitim Süresi : 2 gün

Sertifikalandırma: Eğitim sonrasında yapılacak olan değerlendirme sınavında 100 üzerinden 80 ve üzeri puan olan katılımcılar “Gemba Akademi & Gemba Training Center Başarı Sertifikası” almaya hak kazanacaklardır. Yeterli puan alamayan adaylara ise Katılım Sertifikası” verilecektir.