Covid Önlenebilir Bir Tıbbi Hata Mıdır?

17.09.2021 | Prof. Dr. Aysun Yılmazlar
gembaakademi.com

 

Covid Önlenebilir Bir Tıbbi Hata Mıdır?

Yalın felsefeye göre “hata” israf olarak nitelendirilir. Hata ve kusuru birbirinden ayırmak lazımdır. Hatalar insanda, süreçte veya nesnelerde kusurlara neden olur. Hatalar bilerek veya bilmeyerek yapılır, sonucu da bir kusurla biter. O nedenledir ki; yalın sağlıkta hatalar “önlenebilir tıbbi hata “ olarak nitelendirilir.

Gelelim covid önlenebilir tıbbi hata mıdır ? Değil midir ?

Covid’i önleyen unsurları biliyoruz. Tekrarlamaktan ne ben, ne basın, ne yönetimler bıkmadı usanmadı. Tekrarlayalım o halde: Dokuz ay öncesine kadar maske, mesafe ve temizliğe dikkat çekiyorduk. Yılbaşından itibaren bu korunma yollarına bir de aşı eklendi.

Peki covid önlenebilir mi ? Evet önlenebilir. Nasıl? Maske takarak, 2m fiziksel mesafeyi koruyarak, temizliğe önem göstererek, aşı olarak.

Bu önlem yollarını protesto edenlerin kusura yol açacağı aşikar. Çünkü hata yapıyorlar. Başta kendilerinde, sonra yakın çevresine bu kusuru yayacağı da ortada.

Gelin önlenebilir tıbbi hata konumunda olan covid için hata yapmayalım. Korunma yolları yani önlemlerimizi alalım. Kusur oluştuktan sonra geri dönüşü yok ve aileye, sağlıkçılara, devlete verilen yük çok ağır, çok pahalı.

Önlenebilir tıbbi hatalardan dolayı her gün bir uçak dolusu yolcu sayısında insan kaybını düşünün. Bu acıya son vermek hepimizin elinde.

Yalın sağlığın israflarından biri olan hataları önlemenin önemini kulak arkası edilmesini şaşkınlıkla izliyorum.

Düşünün ve yalın sağlıkla kalın.